kalendář jmen

Historie OVS

 Historie Okresní volejbalový svaz ve Frýdku – Místku

                                               

                                                       ÚVODNÍ INFORMACE

 

Počátky volejbalu v Československé republice se datují rokem 1921 – vytvořen první organizační celek u pražské YMCY (chlapecká katolická organizace) ,která kromě jiného intenzivně rozvíjela sportovní činnost mládeže. Po první světové válce zásluhou amerických okupačních armád ,které věnovaly svým pomocným útvarům  značné množství sítí a míčů pro tento sport a podpořily tak jeho rozvoj.

Teprve rok 1924 znamená krok  kupředu – byl založen ČVBS ( Český volleyballový a basketballový svaz) a sehrány první řádné soutěže. Prvním mistrem se stal vysokoškolský vollejballový klub Praha.

Samostatný volejbalový svaz byl nově ustanoven v roce 1946 jako ČVS , jemuž podléhal Český a Slovenský vollejballový svaz. Snahou  pracovníků vedení  našeho svazu  bylo založení mezinárodní organizace  ,což se podařilo na ustavujícím kongresu FIVB v roce 1947 v Paříží  za účasti  14 národních sportovních organizací. První mistrovství světa mužů a Evropy žen uspořádala Česká obec sokolská  v  Praze 10.-18. září 1948 na Zimním stadioně.

Po  „sjednocení“  tělovýchovy v padesátých letech  , vznikl ve Frýdku – Místku v roce 1957 Okresní výbor ČSTV a do roku 1969 byly ustavovány okresní svazy již ve všech okresech ČSR . Mimo  to byly ustaveny oblastní výbory svazu.

V počátcích stal od  roku  1961 v čele Okresního volejbalového svazu Jaromír Vybíral ,který od počátku padesátých let působil v Raškovicích a položil základy úspěšného volejbalového oddílu,který až do současnosti pořádá jedny z nejnavštěvovanějších turnajů na Severní Moravě.

Za zmínku také stojí informace o čerstvém sedmdesátníkovi Ladislavu Sysalovi , rovněž odchovanci Raškovic ,  dlouholetému členovi  a předsedovi STK jak na okrese tak v kraji a od roku 1988 do1997 předsedovi Oblastního volejbalového výboru s pokračováním až do roku 2002 jako předsedy KR KV.

Lumír Hajdušek

 

Více informací o historii naleznete v přílohách níže.

Děkujeme tímto Lumírovi Hajduškovi , Petru Pavlíkovi, Láďovi Sysalovi a Ing. Jaromíru Ivánkovi za ochotu a pomoc při sestavení historie OVS.

Historie OVS

Historie OVS

Historické_iformace_OVS_-Ivánek (1) Historie_OVS_Volejbal_2_část Přehled_mládež_OVS_2004-10 PŘEHLED_MLÁDEŽ_OVS_vyšší_sout Přehled_dospělí__OVS_2004-10